Wszystkie zalety i wady balustrad okiennych. Co trzeba wiedzieć?

Zwykły wpis

Balustrady okienne nazywane są też balkonem francuskim. Tego typu rozwiązania spotyka się coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Tego typu balkon ogranicza się jedynie do posiadania okna balkonowego, co posiada swoje wady i zalety. Jeśli, zastanawiamy się jak wybrać dobre jakościowo balustrady, odznaczające się wysoką estetyką i funkcjonalnością – warto zdecydować się na fachowe wykonanie i dobrą jakość, korzystając z oferty renomowanej firmy (Znajdziemy ją w sieci pod adresem: https://producentbalustrad.pl).

Zalety balustrad okiennych

Balustrada okienna na jednej z Warszawskich kamienic
Przede wszystkim balustrada francuska to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na duże, przestronne balkony z miejscem np. na stolik i krzesła. Tak dzieje się na ogół wśród mieszkańców bloku, którym narzuca się odgórnie wygląd fasad. Dlatego w takich miejscach często stosuje się balustrady lub loggie.

Co ciekawe, francuskie balustrady pojawiają się, jednak także w domach jedno i wielorodzinnych. Wynika to z ograniczenia kosztów, ponieważ francuskie okna nie posiadają na ogół podestu ani płyty balkonowej.

Już podczas budowy nie jest konieczne tworzenie tej części. Balkon typu francuskiego to też znaczne udogodnienie dla mieszkańców, ponieważ konstrukcja jest prosta, oparta na samym oknie i zabudowie typu portfenetr, czyli balustrady przymocowanej do elewacji. Z zewnątrz dociera wiele światła, co stanowi kolejny atut. Takie rozwiązania nadają się idealnie do wąskich i ciasnych pomieszczeń. Ponadto balkon francuski posiada zabezpieczenie, dlatego nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców, zwłaszcza dla małych dzieci.

Wady balustrad okiennych

Główną wadą tego typu balkonu jest brak możliwości wyjścia na zewnątrz. Nie posiada się płyty, na której można np. ustawić stolik i krzesła czy wynieść suszarkę z ubraniami. Tym samym rezygnuje się np. z porannego przesiadywania na balkonie w leniwe, niedzielne poranki i picia pierwszej kawy w otoczeniu rodziny i bliskich.

Znacznie bardziej ograniczona jest też możliwość aranżowania balkonów francuskich, bo nie stworzymy na nim np. domowego, małego ogródka z ziołami i kwiatami, czy nie ustawimy nastrojowych lampionów, które wieczorem stworzą unikalny klimat jak np. na tarasie, gdzie jest dość miejsca na takie rozwiązania. Można, jednak zdecydować się na powieszenie delikatnych lampek lub wybrać kwiaty, które powiesi się na balustradzie. Muszą to, jednak być rośliny, które lubią duże ilości światła z uwagi na jego silną ekspozycję.

Mimo wskazanych wyżej wad balustrady okienne cieszą się niemalejącą popularnością i wiele osób stawia na takie rozwiązania w swoim domu.