Balustrady z drewna – eleganckie wykończenie schodów

Zwykły wpis

Balustrady stanowią nieodłączny element schodów wewnętrznych, które prowadzą na wyższe kondygnacje. Coraz częściej pełnią także funkcje dekoracyjne, dlatego trzeba wybrać je bardzo starannie. Odpowiednio dobrane mogą zakryć mankamenty schodów lub podkreślić ich piękno.

Uniwersalne balustrady drewniane

Jeszcze kilkanaście lat temu balustrady z drewna były dominującym sposobem zabezpieczenia schodów wewnętrznych. Najczęściej wykonywane były z tego samego gatunku drewna co schody.

Nowoczesne aranżacje proponują nieco inne wykorzystanie drewna w balustradach. Drewno doskonale łączy się ze szkłem i stalą nierdzewną, dzięki temu balustrady zyskują na lekkości i można adoptować je do wnętrz nowoczesnych.

Największą zaletą drewna jest jego naturalność, dlatego nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Wystarczy, że balustradę ze stali nierdzewnej i szkła wykończymy drewnianą poręczą, a zmieni się aranżacja całego pomieszczenia. Zyskamy też na komforcie korzystania z balustrady, ponieważ drewno zawsze jest ciepłe i przyjemne w dotyku.

Jak dobrze wybrać balustrady drewniane wewnętrzne?

Balustrady przede wszystkim mają zapewnić domownikom bezpieczeństwo, dlatego powinny być wykonane z drewna twardego typu dąb, buk, mahoń. Te gatunki drewna dobrze znoszą obciążenia i są trwałe. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób montowania, balustrada musi być sztywna, nie może się chwiać podczas chodzenia po schodach.

Jeżeli w domu są małe dzieci lub psy, tralki muszą być odpowiednio gęsto rozmieszone. W przypadku dzieci schody warto zabezpieczyć dodatkową bramką, która uniemożliwi im samodzielne wchodzenie na schody. Bardzo dobrym rozwiązanie jest umieszczenie dodatkowej poręczy przy ścianie. Ułatwi ona dzieciom i osobom starszym schodzenie z góry.

Wybierając balustradę wewnętrzną trzeba zwrócić uwagę na jakość drewna. Powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane środkami przeciw szkodnikom.

Jak dbać o balustrady wewnętrzne?

Drewno stosowane do wykończenia wnętrz nie jest narażone na działanie czynników wewnętrznych, więc przy właściwej pielęgnacji przez wiele lat nie będzie wymagało gruntownej renowacji. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej będą nadawały się do tego specjalne preparaty, które zabezpieczą balustradę przed wilgocią, oczyszczą z kurzu i nadadzą odpowiedni połysk. Do pielęgnacji należy używać tylko miękkich ściereczek.

Balustrady drewniane schody zabezpieczą w wystarczającym stopniu jeżeli zostaną odpowiednio dobrane, dodatkowo będą stanowiły ciekawy element aranżacyjny.

balustrady drewniane wewnetrzne